She for IT

grupa kilkunastu młodych osób, które stoją w przestronnym pomieszczeniu i rozmawiają ze sobą

Przez trzy dni, od 7 do 9 lipca 2017 roku, w przestrzeni Laboratorium odbywały się intensywne szkolenie w ramach kampanii wolontariackiej „SHE for IT”.

Podczas szkolenia uczestniczki kampanii poznawały metody aktywizujące, narzędzia edukacyjne Lego Mindstorms, BeCREO, tajniki pisania scenariuszy, metody pracy z grupą. „To była niesamowita przygoda. Poznanie tak wielu przesympatycznych i zaangażowanych w obszarze edukacji IT ludzi było przyjemnością. A obecność tylu informatyków – dziewcząt w jednym miejscu, jednego dnia pozwala mieć nadzieję, że wreszcie przełamany zostanie stereotyp, iż programowanie jest domeną mężczyzn.” – mówią zgodnie nasi trenerzy, którzy byli odpowiedzialni za realizację warsztatu BeCREO – od elektronicznego majsterkowicza do twórcy Internetu Rzeczy.

SHE for IT to projekt wolontariatu, w ramach którego aktywne studentki kierunków informatycznych zrealizują projekty popularnonaukowe ucząc w szkołach małych miast i wiosek programowania i wiedzy technologicznej. Celem tych projektów jest zwiększenie zainteresowania obszarem STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) wśród dzieci, promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych i uruchamianie ich potencjału społecznego.

Program wolontariacki jest częścią dużego projektu IT for SHE, którego celem jest pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Jego elementy to: największy w Europie obóz tematyczny dla dziewczyn w IT – Women in Tech Camp, program mentoringowy w najlepszych firmach technologicznych oraz właśnie kampania wolontariacka SHE for IT w małych miejscowościach, zachęcająca do nauki programowania.