Intel Make Tomorrow & Laboratorium Innowacyjnej Edukacji

dziewczynka pisząca na klawiaturze komputera, a w tle stojąca kobieta rozmawiająca przez telefon

Jak zainspirować młodych ludzi do zostania innowatorami twórczo rozwiązującymi problemy? Zaprosić ich do globalnego ruchu makerów. Analizy wskazują, że do 2020 roku w sektorze nowych technologii może brakować nawet miliona pracowników . Aby wypełnić tę lukę, Intel postanowił uruchomić program Make Tomorrow, który pomoże w kształceniu przyszłych inżynierów (i nie tylko).

17 maja 2017 na konferencji infoShare w Gdańsku oficjalnie zainaugurowano pilotaż programu Intel Make Tomorrow Polska 2017. Polski pilotaż jest pierwszym, jednym z 10 takich projektów realizowanych na całym świecie.

Polskimi partnerami programu Intel Make Tomorrow 2017 zostały: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Centrum Nauki Kopernik, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Fundacja Uniwersytet Dzieci, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości.

Celem pilotażu jest stworzenie wyjątkowej grupy 60 trenerów z różnych środowisk, którzy rozpoczną pracę z młodzieżą w roku szkolnym 2017/18 i będą ją kontynuować w przyszłości zachęcając młodych ludzi do tworzenia ciekawych i kreatywnych rozwiązań z wykorzystaniem najnowszych technologii.

Trenerzy w dniach 5 i 6 maja wzięli udział w warsztatach realizowanych przez zespoły ekspertów z PCSS Laboratorium Szkoły Przyszłości oraz CNK. Podczas warsztatów trenerzy poznali m.in. szczegółowe założenia i plany projektu. Ponadto zostali oni przeszkoleni w zakresie rozwiązań edukacyjnych, w skład których weszły m.in. opracowane przez naukowców z PCSS zestawy do nauki programowania BeCREO. Zostali także wyposażeni w niezbędne narzędzia i zestawy do pracy z młodzieżą.

Drugim etapem projektu jest twórcza praca trenerów z podopiecznymi. Najciekawsze projekty powstałe na tym etapie zostaną zaprezentowane podczas ogólnopolskiej konferencji E(x)plory w październiku tego roku oraz na Pikniku Naukowym organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik w maju 2018 roku.

Opiekujesz się zespołem uczniów w wieku 10+? Jesteś z okolic Wrześni, Piły, Nowego Tomyśla, Poznania? Chcesz dołączyć do projektu i  współtworzyć społeczność edukatorów międzynarodowego ruchu makerskiego? Napisz do nas, przedstaw swój zespół. Być może wybierzemy właśnie Ciebie?