WPROWADZENIE
Podczas zajęć uczniowie będą tworzyć film począwszy od pomysłu, dobór aktorów, postaci po akcję i całą historię. Podczas lekcji dużo czasu należy poświęcić na planowanie pracy i przygotowanie ciekawego scenariusza.
Tematyka: Kreatywność, myślenie algorytmiczne
Cele: Uczeń:
- Projektuje w zespole scenariusz filmu na podstawie tematu podanego przez nauczyciela,
- tworzy proste ilustracje, przypisuje im zdarzenia,
- pisze proste programy sterujące stworzonymi bądź dodanymi z biblioteki obiektami
- wykorzystuje pętle i instrukcje warunkowe w tworzeniu interakcji,
- testuje stworzony interaktywny film, poszukuje błędów, naprawia je.
Cele niespecyficzne
- współpracuje z innymi członkami zespołu tworząc interaktywny film,
- ma świadomość, jak ważna jest informacja zwrotna.
Materiały i narzędzia
- Tablet z zainstalowaną aplikacją ScratchJR,
- Karty z tematami filmów
Przebieg lekcji
CELE LEKCJI (1’)
Przedstaw uczniom jak będzie wyglądała lekcja. Określ czas lekcji oraz narzędzia, których będą używać.
SCENARIUSZ FILMU – PLANOWANIE – (15’)
Poproś uczniów o zastanowienie się i wspólne stworzenie na kartkach obrazkowego scenariusza filmu na podstawie wylosowanego tematu.
- Przygotuj tematy filmów (lista przykładowych tematów znajduje się na końcu scenariusza).
- Podziel uczniów na zespoły 3-osobowe.
- Pozwól zespołom wylosować temat filmu.
- Rozdaj uczniom kartki, flamastry. Możesz również rozdać uczniom duże kartki od flipchartów oraz kolorowe markery. Zachęć uczniów do tworzenia scenariusza w formie obrazkowej.
- Poproś o notowanie akcji i zaplanowanie zachowania na ekranie już na etapie scenariusza.
PREZENTACJA POMYSŁU NA FILM PRZEZ ZESPOŁY ROBOCZE (10’)
Poproś zespoły o prezentację scenariuszy filmów na forum. Każdy zespół powinien podzielić się swoją propozycją filmu.
- Poproś o wyłonienie liderów, którzy streszczą film i zaplanowane akcje.
- Po prezentacji każdego zespołu poproś innych członków zespołów o ocenę scenariusza i podzielenie się swoimi pomysłami dotyczącymi prezentowanego scenariusza.
- Pobudzaj innych członków zespołu do dzielenie się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi filmu.
- Zadawaj pomocnicze pytania:
- czy podoba wam się pomysł na film?
- co nie podoba się w scenariuszu?
- jakie akcje chcieliby wprowadzić?
- czy można wprowadzić więcej/mniej interakcji?
- czy fabuła jest ciekawa?
Pamiętaj
Nie rezygnuj z tych ważnych dwóch punktów lekcji. To właśnie planowanie i prezentacja pomysłu są najważniejsze w procesie tworzenia filmu, a nie techniczne zakodowanie i złożenie w programie.
OPRACOWANIE FILMU /1/ (15’)
Przedstaw nowe funkcje programu ScratchJR Pozwól uczniom pracować samodzielnie nad projektem filmu
Pamiętaj!
- Staraj się uwalniać kreatywność Twoich uczniów. Wspieraj ich, podpowiadaj jakich technik mogą użyć jednak nie dawaj gotowych rozwiązań.
- Podczas tej, jak i wcześniejszych lekcji powinieneś być w roli coacha a nie nauczyciela. Zadawaj pytania, pobudzaj do myślenia, sprawiaj, żeby uczniowie sami odnaleźli rozwiązania problemów.
- Lepszy jest krótszy i prostszy film, ale wykonany samodzielnie przez uczniów.
- Podnoś poprzeczkę uczniom, którzy osiągnęli cele bardzo szybko. Poproś, aby zadbali o detale, dobór kolorów (stosując palety barw), efekt pętli, większą ilość elementów interaktywnych.
KONSULTACJA (5’)
Przeprowadź z każdym zespołem konsultację. Uczestnicz w tworzeniu filmów jako konsultant. Dopytuj uczniów co planują dalej wykonać.
OPRACOWANIE FILMU I TESTOWANIE /2/ (35’)
Pozwól uczniom rozwinąć film w oparciu o wcześniejsze uwagi
PREZENTACJA I PODSUMOWANIE (10’)
Pozwól uczniom zaprezentować swoje filmy interaktywne.
Oczekiwane efekty pracy
- Zgodnie ze standardem wymagań kompetencji cyfrowych osób objętych szkoleniem w ramach projektu
- Definiowanie problemu / sytuacji problemowej samodzielnie lub w grupie
- Analiza problemu/sytuacji problemowej
- Szukanie różnych dróg rozwiązań/ problemu/ sytuacji problemowej
- Wybór najefektywniejszej (np. najszybszej, najkrótszej) drogi rozwiązania problemu/sytuacji problemowej
- Opracowanie algorytmu prowadzącego do rozwiązania problemu/ sytuacji problemowej
- Sprawdzenie poprawności działania opracowanego algorytmu (czyli otrzymania zakładanego wyniku/ osiągnięcia zakładanego celu) poza środowiskiem wizualnego programowania lub innym środowiskiem programistycznym
- Tworzenie programu będącego realizacją opracowanego algorytmu w środowisku wizualnego programowania lub innym środowisku programistycznym
- Testowanie programu w środowisku wizualnego programowania lub innym środowisku programistycznym
- Prezentacja rozwiązania problemu/sytuacji problemowej
Ewaluacja efektów zajęć z wykorzystaniem roli TIK
Ewaluacja efektów zajęć z wykorzystaniem roli TIK powinna polegać na obserwacji aktywności uczniów w poszczególnych aktywnościach w ramach realizowanej lekcji w szczególności w zakresie sposobu przeprowadzania analizy problemów, szukania różnych dróg rozwiązań, wyboru najefektywniejszej drogi rozwiązania problemu oraz testowania.
Uwagi:
Należy zwrócić uwagę na konieczność dostosowaniu wymagań oraz form i metod pracy do indywidualnych potrzeb uczniów w tym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi a także dostosować je do wieku uczniów z klas 1-3, ich doświadczeń, możliwości językowych i psychomotorycznych.
*Rekomendujemy realizację ćwiczeń z aplikacją Scratch Junior w zespołach 2 osobowych (2 uczniów – 1 urządzenie mobilne). Takie podejście pozwala rozwijać dodatkowo kompetencje społeczne w szczególności z zakresu pracy zespołowej, komunikacji. Uczniowie realizując wspólne projekty, uczą się od siebie nawzajem, wymieniają się doświadczeniami, decydują o najwłaściwszej drodze postępowania, testują wzajemnie swoje programy, dokumentują powstający projekt.
2016
CC – BY – SA [Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe]
Tematy filmów interaktywnych
- Scottie powraca do domu
- Awaria maszyny Scottiego
- Pierwsze spotkanie Scottiego z człowiekiem
- Jakie macie tu zwyczaje? Co to znaczy dzień dobry, proszę, przepraszam?
- Co to jest szkoła? Scottie nie chodzi do szkoły.
- Czy Wy na Ziemi lubicie pomagać?
- Opowiem Wam o życiu na planecie Scottiego
- Nie znam Waszego języka!
- Rozumiem co mówią zwierzęta! Na planecie Scottiego to normalne.
- Ziemia – nasza planeta. Dbaj o nią.
- Budowa kwiatu.
- Podróż po oceanie z wykorzystaniem kompasu.
- Układ słoneczny