Future Lab

FutureLab – Inteligentna Przestrzeń Laboratoriów Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

Historyczna kamienica przy ul. Zwierzynieckiej 20 ma stanowić dla Poznaniaków inspirującą przestrzeń do tworzenia innowacji ICT i wymiany idei, gdzie oprócz miejsca do codziennej pracy, znajdziemy otwartych ludzi oraz ciekawe wydarzenia.

FutureLab liczy ponad 2000 m2 na sześciu kondygnacjach. Znajdują się w niej tzw. żywe laboratoria, czyli przestrzenie wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia teleinformatyczne, w których poznańskie firmy i organizacje będą mogły testować lub demonstrować innowacyjne rozwiązania.

W dużej mierze FutureLab ma przyczynić się do podejmowania wyzwań o charakterze społecznym w takich obszarach jak inteligentne miasto, samodzielność osób zagrożonych wykluczeniem, e-zdrowie, czy ekologia.

W założeniach jest to preinkubator usług, przedsięwzięć i projektów udostępniający żywe laboratoria (living labs) dziedzinowe w metodologii “proof-of-concept” i stosujący mechanizmy badania satysfakcji użytkowników.

Dwie dolne kondygnacje budynku zajmuje FutureLab – Przestrzeń współpracy, która liczy dwie kondygnacje, łącznie ponad 500 m2. W tej przestrzeni miejsce do codziennej pracy znajdzie 40 samodzielnych profesjonalistów i fascynatów technologii teleinformatycznych; na interdyscyplinarne spotkania będą mogli wykorzystać aż cztery pomieszczenia konferencyjne, zapewniając użytkownikom idealne warunki do współpracy i rozwoju osobistego.

Po roku od otwarcia Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego na mapie Poznania powstała kolejna, sygnowana logiem PCSS instytucja, dzięki której poznański ekosystem innowacji jeszcze mocniej zarysuje swój badawczy, a jednocześnie prospołeczny wymiar.

Dzięki FutureLab poznańscy innowatorzy stają się bardziej aktywni w relacjach z polskimi i zagranicznymi firmami, uczelniami i organizacjami pozarządowymi. W przestrzeniach FutureLab przy ul. Zwierzynieckiej 20 planowane jest organizowanie ponad 100 wydarzeń rocznie.

Zapraszamy serdecznie do współtworzenia z nami prototypowych i innowacyjnych rozwiązań z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii ICT – w ramach szkoleń, spotkań, projektów czy usług, mających potencjał rynkowy. Dzięki przestrzeniom FutureLab chcemy we współpracy z innymi naukowcami, przedsiębiorcami, artystami i twórcami, słowem – pasjonatami interdyscyplinarnego podejścia do informatyki – budować nowy kształt cyfrowego świata!