Urodziny Scottie Go!

Dokładnie rok temu na rynku pojawiła się gra do nauki programowania dla najmłodszych Scottie Go! Może nie wszyscy wiedzą, ale gra została stworzona przez naszą ekipę – zespół naukowców Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i zespół Laboratorium Szkoły Przyszłości dla inkubatora Netictech.

Gra jest dość nietypowa, bo uczy dzieci podstaw programowania pozwalając im jednocześnie bawić się w dwóch światach. Świecie rzeczywistym (świecie klocków, puzzli) oraz świecie wirtualnym z aplikacją mobilną. Scottie Go to wyjątkowa gra wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość i inne zaawansowane rozwiązania technologiczne.

 

Gra uczy logicznego myślenia. Każda część opowieści wprowadza nowe zadanie. Wraz z kolejnymi zadaniami rośnie poziom trudności. Na początku Scottie podróżuje po Europie, a my uczmymy się wydawać mu proste instrukcje. Później w poszukiwaniu części zamiennych do pojazdu odwiedza Amerykę Południową. Tam wielokrotnie powtarza różne czynności ucząc nas korzystania z pętli. Później, na pozostałych kontynentach czekają funkcje, zmienne, instrukcje warunkowe, a to wszystko w przyjaznym dla dzieciaków świecie.

 

Z aplikacji dowiadujemy się jakie czeka nas kolejne zadanie. Klocki – jak puzzle – służą do napisania programu, rozwiązującego wskazany problem. Krótkie zdjęcie, „pstryk” i już Scottie na ekranie wykonuje program zbudowany wcześniej z klocków.  Na koniec test – weryfikacja czy nasz program zadziałał.

 

Piszą o niej, że jest „świetna”, „zaskakująca”, „innowacyjna”. Z jednej strony duże pudełko z wygodnymi, kolorowymi, tekturowymi klockami jak puzzle, a z drugiej strony aplikacja, która wyznacza odpowiednie zadanie, ale też potrafi zarejestrować, rozpoznać i wykonać program napisany z użyciem tych klocków. I ta frajda, gdy napisałeś „własnoręcznie” program, a Scottie, główny bohater gry, go zrozumiał, wykonał i jeszcze Ci powiedział, że jesteś świetny. Czy tak teraz powinniśmy uczyć programowania najmłodszych?